Batika, savování, modrotisk
Batika
Batika je velmi starý způsob zdobení látky barvením a vzorováním, které je utvářeno vyvazováním, zašíváním apod. Hotová batikovaná látka působí organicky a výsledek není zcela předvídatelný – v tom spočívá kouzlo batiky.
K batikování se používají zejména práškové barvy, které je třeba rozpustit ve vodě a látku v barvě povařit (např. Druchema, Acid Dye). Tyto barvy lze také použít k barvení v pračce. K dostání jsou i barvy pro batiku za studena. Kromě batiky na textilní materiály lze touto technikou batikování zdobit např. velikonoční kraslice, keramiku, dřevěné výrobky aj.
Podle technik, kterými „rezervujeme“ výchozí barvu tkaniny, můžeme batiku rozdělit:
-
vázaná batika,
-
šitá batika,
-
sypaná batika,
-
batika za studena,
-
vosková batika.
Vázaná batika
Klasická vázaná batika je snad neznámější způsob dekorace textilu pomocí barev. Hodí se spíše na světlé, přírodní materiály.
-
Látku pevně zavážeme provázkem nebo obinadlem nebo stáhneme gumičkami, čímž ochráníme původní barvu. Na látce vytváříme kroužky (můžeme si pomoci např. vložením a zavázáním korálku) nebo pruhy (stažením látky po celé délce).
-
Takto zavázanou látku nabarvíme povařením v dostatečně velkém hrnci s připravenou barvou nebo v pračce. Vždy postupujeme podle návodu na konkrétních barvách.
-
Proces zavazování a rozvazování můžeme několikrát zopakovat, při barvení postupujeme od nejsvětlejšího odstínu k nejtmavšímu.
-
Po barvení v poslední barvě zbavte látku provázků, vymáchejte a zafixujte v octové vodě.
Originální tuniky s batikou a malbou na textil vytvořila Anna Odrobiňáková. Její další tvorbu najdete zde.
Šitá batika
Šitá batika je podobná batice vázané, místo svazování však vzor vytvoříme šitím a stažením. Šitá batika je sice pracnější, ale tímto způsobem můžeme vytvořit konkrétní vzory, větší detaily, přesný obrázek atp.
-
Použijeme raději pevnější nit. Místa, která chceme ponechat světlá, na látce jednoduše prošijeme. Chceme-li vytvořit silnější linii, prošijeme místo dvakrát. V kombinaci se skládáním můžeme vytvářet i pravidelné geometrické vzory.
-
Po prošití nit pevně stáhněte a při barvení postupujte jako u vázané batiky.
-
Látku lze samozřejmě párat a prošívat opakovaně. Při barvení potom opět postupujeme od nejsvětlejší barvy k nejtmavší.
-
Na závěr samozřejmě nit vypářeme, látku důkladně vymácháme a stabilizujeme v octové vodě.
Sypaná batika
-
Na sypanou batiku látku nejprve namočíme ve vodě se lžící kuchyňské soli, rozložíme na igelit a posypeme práškovými barvami dle fantazie. Vytváříme vzory, spirálky, pruhy nebo jen tak namícháme pár barviček.
-
Výsledek opět zakryjeme igelitem a pečlivě srolujeme. Celý balíček vložíme do igelitového sáčku a pečlivě uzavřeme.
-
Balíček fixujeme 20ti minutovým povařením v hrnci s vodou. Dbáme na to, aby voda nepronikla dovnitř a barvy se nerozpily. Látku lze zafixovat i v mikrovlnné troubě, kdy sáček na několika místech propícháme a 5-10 minut fixujeme „vařením“ v mikrovlnce. Celou dobu látku sledujeme a čas fixace upravíme dle potřeby. Samotná fixace je v tomto případě klíčovým momentem a určuje úspěch či neúspěch celé sypané batiky.
Batika za studena
Speciální barvy pro batiku za studena mají velkou výhodu v tom, že nemusíte rozmíchávat a vařit velká množství barvy a manipulovat s horkou tekutinou. Při práci je ale potřeba používat gumové rukavice.
Barvy v prášku rozmícháme s vodou a pomocí lahvičky s aplikátorem nebo injekční stříkačky naneseme na mokré, předem zavázané tričko nebo jinou látku, kterou jsme položili na igelit. Barvy se tak dají aplikovat s velkou přesností. Látku lze libovolně svazovat, sešívat, barvy na batiku za studena lze také s úspěchem použít na voskovou batiku. Po ukončení práce stabilizujeme barvenou látku ve fixačním roztoku.
Autorská trička pocházejí z dílny Spiral Sun a najdete je také zde.
Vosková batika
Vosková batika patří mezi méně používané techniky zřejmě pro svou větší náročnost na čas i prostor. Pokud chcete investovat minimum peněz, nabízíme vám tu recept na klasickou voskovou batiku a použitím vosku ze svíček a barev rozpouštěných v horké vodě. Náklady na pomůcky pro takto prováděnou voskovou batiku jsou velmi nízké a výsledek naopak velice zajímavý. Spočívá v tom, že rozpuštěným voskem namalujeme nejprve na plátno kontury. Vosk se vsákne a vytvoří pevné hranice, které pak vybarvujeme barvami na látku. Výsledné, suché dílo celé zavoskujeme, necháme ztuhnout a zmačkáme tak, až vosk popraská. V tomto stavu celé dílo ponoříme do hrnce s tmavou, ideálně černou barvou. Ta nám pak vytvoří nepravidelnou síť prasklinek charakteristických pro voskovou batiku a dodá tak celé naší práci zvláštní nádech.
Voskovou batiku můžeme provádět samozřejmě na látku i hotový textil (oblečení). Máte-li chuť a potřebné prostorové možnosti, zkuste si vyrobit třeba ubrus, přehoz na postel nebo obraz, který pak necháte vypnout a zarámovat. Všechny návštěvy u vás doma budou vaše díla zaručeně obdivovat.
Co tedy k voskové batice potřebujeme?
-
Dostatečné množství vosku – vezmeme ho kde jinde, než ze svíček, levných, nedohořených, rozteklých, darovaných atp. Nechceme-li se trápit s rozpouštěním svíček použijeme tzv. batikovací vosk za studena (cold wax), který se nanáší přímo na látku a není jej třeba zahřívat.
-
Barvy na textil - práškové, které se rozpouští ve vodě. Lze použít barvy na klasickou batiku, které se připraví uvařením v hrnci, ty je však třeba nechat vychládnout, aby se vosk při jejich aplikaci nerozpustil. Můžeme použít také barvy pro batikování za studena. Barvené odstíny, které chcete použít na látce je lepší volit světlejší, aby vynikla závěrečné „krakelování“. Kromě toho potřebujeme i tmavou barvu na vytvoření závěrečného vzoru (tmavě hnědá nebo černá).
-
Štětce na nanášení vosku a štětce na vybarvování polí – mohou být i školní, ve vosku se nejspíš stejně zničí.
-
Plechový hrnek na rozpouštění vosku.
-
Velký hrnec na závěrečnou barvu.
-
Textil nebo kus látky. Může to být třeba prostěradlo, bavlněné tričko, a chcete-li si vyrobit šátek, vhodný je zejm. organtin. Obecně lze doporučit přírodní tkaniny s hustým vláknem bílé (nebo jiné velmi světlé) barvy.
Jak postupovat
-
Připravíme si látku. Vypereme ji, vyžehlíme a nachystáme na vhodný podklad. Ideální je upevnit jednu stranu na okraj stolu a látku napnout, abychom mohli pracovat ve vzduchu: horký vosk tak nasákne dokonale a látka se nepřilepí k podložce.
-
Promyslíme si vzor, případně si jej lehce předkreslíme.
-
Rozpustíme v plecháčku dostatečné množství vosku. Vosk pak nanášíme štětcem na plátno a malujeme jím obrysy (kontury). Takto voskem „zarezervovaná“ místa zůstanou bílá (nebo v původní barvě látky). Vosk průběžně znovu rozpouštíme, protože poměrně rychle tuhne.
-
Jakmile máme připraveny kontury, můžeme se pustit do vybarvování. Tady existují 2 způsoby, jak si s tím poradit. Jednodušší cesta: připravíme (uvaříme) si 1 barvu, kterou bychom chtěli mít látku nabarvenou, necháme zchladnout, aby se vosk nerozpustil, a celou látku do hrnce ponoříme. Nenavoskované části se obarví a máme hotovo. Můžeme pokračovat dále od bodu 5. Složitější, ale zajímavější cesta: připravíme si různé barvy na vybarvování ploch (uvaříme si práškové barvy nebo namícháme barvy pro batiku za studena). Štětcem vybarvujeme políčka jednotlivými barvami jako omalovánky.
-
Na závěr necháme barvy důkladně proschnout. Celé dílo přetřeme rozpuštěným voskem (hlava nehlava, kontura nekontura).
-
Až vosk zatuhne, zmuchláme látku tak, aby vosk popraskal – snažíme se zformovat kouličku. Ve vosku se tedy vytvoří praskliny. Čím více jich bude, tím lépe. Dejte však pozor, aby se přitom vosk neodlamoval a neopadával, zničilo by to výsledný efekt.
-
Připravíme velký hrnec tmavé barvy. Do barvící lázně je potřeba vždy přidat pár lžiček soli pro lepší obarvení a fixaci barev v tkanině. Lázeň necháme případně zchladnout, aby nám vysoká teplota vody nerozpouštěla vosk. Je důležité, aby barva byla skutečně tmavá – doporučujeme černou, max. hnědou nebo tmavě modrou. Zmuchlanou látku ponoříme do barvy. V místě prasklinek vosku látka barvu nasaje a vytvoří tak na látce pavučinkový („krakelovací“) efekt, který bude pokrývat malbu. Necháme látku ponořenou několik minut, aby barva dobře chytila, vytáhneme a usušíme (samozřejmě nekroutíme nebo neodstřeďujeme atp.
-
Po zaschnutí závěrečné barvy nás čeká už jen odstranění vosku z látky. Navoskovanou látku žehlíme přes noviny, budeme jich potřebovat hodně. Vosk se do novin vsakuje. Provádíme to opakovaně, než se vosku zbavíme úplně. Ideálního stavu však nejspíš nedocílíte, dejte proto látku do čistírny a oni si s ní už poradí.
-
Doporučujeme výsledně obarvenou látku, tričko nebo cokoliv jiného vyprat v octové vodě, která barvy zafixuje a ty pak méně pouštějí při dalším praní.
Ukázky voskové batiky pocházejí z dílny Odsvetlusky a můžete si je prohlédnout také zde.
Savování
Technika savování je efektní a levný způsob zdobení textilu, který spočívá v lokálním zesvětlení či odbarvení látky pomocí roztoku Sava. K použití volíme přírodní materiály (len a bavlna) v sytých odstínech, aby následně vynikl barevný kontrast.
Co k této technice potřebujeme?
Kromě trička, šatů, povlaku na polštář či jiné látky k dekoraci budeme potřebovat Savo, lahvičku s rozprašovačem, podložku, kterou vložíme pod textil, šablonu (i více druhů nebo velikostí) nebo samolepící tapetu, ze které si vystřihneme vlastní motivy, igelitovou podložku a v neposlední řadě dobře větranou místnost nebo venkovní prostor pro práci, protože Savo je silně dráždivý chemický čistící prostředek. Nezapomeneme na pracovní oděv.
Jak na savování?
-
Naředíme si roztok Sava s vodou. Chceme-li látku jen jemně odbarvit, volíme poměr 1:4, pro bělení až 1:1.
-
Na igelitový podklad rozložíme textilii. Jedná-li se o tričko, polštář aj. dvouvrstvé kusy, vložíme dovnitř plastnovou podložku.
-
Umístíme šablony nebo nalepíme vystřižené motivy.
-
Rozprašovačem nastříkáme Savo na tričko do míst, která chceme zesvětlit. Výsledek se dostaví za několik vteřin.
-
Šablony osušíme a odstraníme.
-
Dílo můžeme dotvořit barvami či fixami na textil, konturami, zažehlovacími aplikacemi atd. Fixujeme zažehlením.
-
Savovanou tkaninu před nošením vypereme.
Savování lze provozovat i bez šablon. Zavázáním látky na různých místech nebo prostým pomačkání docílíme efktu jako při batikování. Savo je možné také nanášet přes přírodní materiály (listí, větvičky…), zajímavé efekty vytvoří záclonovina, krajky, síťky atd.
Polštářky technikou savování vytvořila Bábinka Věra a její další autorské práce si můžete prohlédnout zde.
Modrotisk
Modrotisk je překrásný starobylý, tradiční způsob barvení látky. Na vybrané a naškrobené bílé plátno se nejprve pomocí tiskařských forem (vlastně velkých razítek) nebo prostě štětcem nanese v tenké vrstvě tiskařská rezerva, která „rezervuje“ barvu podkladu tak, že zůstane během procesu barvení bílá (tento princip využíváme i při kreslení kontur u voskové batiky). Pomalované plátno necháme zaschnout 24 hodin. Pak je plátno připraveno k barvení, které zajistí modrotisková dílna. Jedná se o tradiční, velmi starý postup barvou Indigo. Hotové plátno je třeba k dosažení vysokého lesku nakropit a důkladně vyžehlit, stejně tak po každém praní.
Galerie textilních technik
Kam dál?