top of page

Malování na sklo, porcelán  a keramiku

Druhy barev na sklo, porcelán a keramiku

 

 

Malováním na sklo, keramiku či porcelán si můžete vyrobit spoustu krásných, originálních a užitečných předmětů. Dekorací skleněných svícnů nebo nádob na potraviny či koření si zútulníte domácnost a nebo vyrobíte jedinečné a stylové dárky. Sklo má hladký, pro barvu nepřilnavý povrch, proto se snažte se sklem pracovat vždy až do zaschnutí barvy ve vodorovné poloze (skla, nikoliv malíře :-)

 

Existuje více druhů barev na sklo, porcelán či keramiku v závislosti na výrobci. Liší se od sebe způsobem fixace a ředěním. Některé barvy se fixují (až několikadenním) zasycháním na vzduchu a výrobky jimi dekorované lze potom omývat jen velmi opatrně a spíše ve studené vodě. Barvy, které se fixují zapékáním v troubě, jsou trvanlivější a snesou častější mytí pod tekoucí vodou.

 

Oba typy barev mají své výhody a nevýhody: „vypalovacími“ barvami můžeme například dekorovat jen předměty, které snesou relativně vysokou teplotu v troubě (cca 160;° C) a které se nám do trouby vejdou – většinou je to varné a jídelní sklo a porcelán, zavařovací sklenice, svícny atp. Výrobky z tenčího skla (některé vázy atd.) nebo předměty velkých rozměrů (např. zrcadla, skleněné poličky) bude lepší malovat barvami, které se fixují pouze schnutím na vzduchu. Ty ale většinou nejsou ředitelné vodou, ale speciálním ředidlem. Barvy se vyrábějí v širokých barevných škálách a lze je většinou i vzájemně míchat a vytvářet tak odstíny vlastní. Bary nanášíme speciálním štětcem, bude se hodit spíš menší, aby se nám dobře pracovalo na malých ploškách.

K nakreslení výrazných hranic slouží kontury v tubách. Jsou dostupné v paletě základních barev a nanášíme je přímo z tuby.

Druhy barev na sklo, porcelán a keramiku

slupovací barvy na sklo

Udělají radost dětem

 

 

Se slupovacími barvami se zachází velmi jednoduše a veškerá níže uvedená pravidla a postupy se na ně nevztahují.

  1. Zvolený motiv nakreslíme na plastovou podložku nejdříve konturou (pouze hranice).

  2. Potom barvami vyplníme tak, aby nikde uvnitř obrázku nezůstal prázdný prostor.

  3. Po zaschnutí (až 24 hodin) motiv sloupneme a můžeme přilepit na sklo, porcelán či podobný povrch. Jednoduše si tak vyrobíme vlastní ozdoby a dekorace oken, zrcadel, kachliček v koupelně či kuchyni atd.


Barvy se většinou nanášejí přímo z lahviček speciálním nástavcem.

Slupovací barvy na sklo

Přísady (média) do barev na sklo, porcelán a keramiku

 

 

Někteří výrobci dodávají k barvám i různé prostředky, které mění charakter barvy.

 

Například:

  • ředidlo (barva je pak transparentnější),

  • médium k vytvoření duhových barev,

  • zesvětlovací médium,

  • médium vytvářející saténový vzhled barvy a při samostatném použití tzv. zamrzlý efekt.

Přísady (média)
Na co si dát pozor

 

  • U barev na sklo, porcelán a keramiku si vždy pečlivě přečtěte návod výrobce pro práci s barvami a dodržujte všechny pokyny ohledně zacházení s nimi.

  • Nemíchejte vzájemně různé značky barev, pokud to výrobce výslovně neumožňuje. Většinou není vhodné míchat ani např. barvy na porcelán a sklo stejného výrobce.

  • Dodržujte zvláště dobu zapékání barev v troubě a uvedenou teplotu: barvy pak nemusejí získat dostatečnou odolnost nebo se naopak při delším časovém intervalu mění a narušuje se jejich povrch.

  • Aby jste byli s výsledkem spokojeni, nepřehánějte to také s médii: vždy míchejte v poměru uvedeném výrobcem.

Technika

 

 

Hlavní a nejdůležitější věc, na kterou nesmíte při malování na sklo, porcelán či keramiku zapomenout, je fakt, že pracujete s povrchem, který nenasává barvu. Čili:

  • Kolik barvy na dekorovaný předmět nanesete, tolik barvy na něm zůstane (nic se nevsákne, jako když malujete na neošetřenou terakotu či papír). Pracujte proto s barvami velmi opatrně, po zaschnutí vrstvy už barvu neodebírejte, své dílko byste porušili.

  • Malování na talíře, skleněné tabulky a jiné rovné plochy je jednodušší a pro počáteční pokusy a seznámení se s barvami a jejich vlastnostmi vhodnější. Z kulatých předmětů (sklenice aj.) barva pochopitelně stéká, proto musíte být trpělivý, malovat vždy po částech ve vodorovné poloze a nechat vždy před otočením barvu zaschnout.

 

Barvu můžeme nanášet štětcem nebo houbičkou.

 

Barvy a kontury

„Klasická“ technika spočívá v tom, že zvolenou konturou namalujeme motiv a po zaschnutí barvami a štětečkem vybarvujeme vzniklé plochy. Při této metodě práce se stane,  že občas přetáhneme barvu přes konturu; pokud se vám budou zdát kontury na závěr nevýrazné, zkuste je opatrně obtáhnout ještě jednou, ale pozor - co nejpřesněji.

Nanášení barev houbičkou


Alternativní metodou může být práce s houbičkou, pomocí které nanášíme na sklo barvy. Můžeme tak nejen rychle nabarvit větší plochy, ale také otiskováním houbičky vytvářet nejrůznější stopy a vzory.

Decoupage na sklo

 

Při dekoraci porcelánu můžeme použít i ubrouskovou techniku (decoupage) a motiv pak doplnit vlastním zdobením (více v kapitole Ubrousková technika aneb Decoupage).

Tipy pro práci se sklem

 

 

  • Vyzkoušejte si práci s barvami nejprve na rovných kouscích skla (ideální je třeba vysklená okenní tabulka nebo rozložené akvárko :-)) nebo na zavařovacích sklenicích.

  • Pro dekorování si vybírejte jednoduché, hladké sklo bez povrchové struktury a různých sklářských efektů.

  • Pokažené místo se opravuje obtížně: můžeme zkusit ještě před úplným zaschnutím barvu oškrábat nebo prostě ponoříme výrobek do vody a barvu odmočíme a smyjeme.

  • Pokud jste pracovali s vypalovacími barvami a chystáte se fixovat vaše výrobky v troubě, vložte je do ještě nezahřáté trouby a teprve potom nastavte potřebnou teplotu podle návodu. Výrobky „pečte“ potřebnou dobu a po vypnutí je opět nechejte v troubě vychladnout, jinak by mohly výrobky při náhlé změně teploty prasknout.

  • Zkuste malovat i na barevné sklo, výsledek bude exkluzivní :-)

Technika
Galerie malování na sklo, porcelán a keramiku

Galerie malování na sklo, porcelán a keramiku

bottom of page