top of page

Tempery a kvaše

Temperové barvy

 

 

Temperové barvy, které se ještě před objevením oleje jako pigmentového pojidla hojně používaly k deskové i nástěnné malbě fresek, s objevením olejových barev zcela ustoupily do pozadí. Jejich příprava byla náročná a finiš malby nebyl tak dokonale hladký bez znatelných tajů štětcem jako později u olejomaleb.

 

Temperové barvy se ředí vodou a mají vysoké krycí vlastnosti podobné akrylovým barvám, na rozdíl od nich lze však temperu po zaschnutí znovu rozmýt. Zasychají rychle a po zaschnutí jsou spíše matné a bohužel nepříliš světlostálé; zasychání lze však regulovat přísadami. Patří k ekonomické třídě barev.

 

Temperové barvy se dostanou v tubách, kalíšcích či lahvích, barvy z tub se míchají na dřevěných paletách. Tempery nejsou tak rozšířené jako olej nebo akryl a mnoho výrobců je vůbec nevyrábí. Můžeme s nimi malovat štětcem či použít špachtli, malovat hustou barvou či v barevných vrstvách, případně kombinovat s olejovými barvami. Jako podklad nám poslouží papír, dřevo, lepenka aj.

S temperami se zachází obdobně jako např. s akrylovámi barvami (více v kapitole Akryl).

Temperové barvy

Kvašové barvy

 

 

Kvaš (fr. gouache) je technika na pomezí akvarelu a tempery, z každého si bere to lepší. Konzistencí a vlastnostmi jsou kvašové barvy blízké temperám. Jsou krycí (obsahují přísadu krycí běloby) a vodou ředitelné. Jejich pojivo tvoří podobně jako u akvarelových barev arabská guma, díky níž vydrží barvy déle vláčné a po zaschnutí zesvětlají a zmatní. Lze s nimi krom papíru malovat i na pergamen, textilie či omítku.

Kvašové barvy
Galerie tempery a kvaše

Galerie tempery a kvaše

bottom of page